Stare shoujo w Polsce

Fushigi Yuugi
Tytuł oryginalny: Fushigi Yuugi
Autor: Yuu Watase
Wydanie oryginalne: 1992-1996
Wydanie w Polsce: 2000-2003
Ilość tomów w oryginalnym wydaniu: 18
Ilość tomów w Polsce: 18
Polski wydawca: J.P.F.
Status: Wydane w całości
Dodatkowe informacje na temat wydania:
Opis wydawcy: Życie nastoletniej Miaki Yuki to pasmo stresów.... Przynajmniej z jej punktu widzenia. Lada dzień ma zmierzyć się z trudnymi egzaminami do prestiżowego liceum Yotsubadai i - jakby tego było mało - ma kłopot z pogodzeniem swoich planów z ambicjami matki. Nauka i jedzenie - przez taki pryzmat Miaka spogląda na swój świat zamknięty pomiędzy ścianami czytelni, a oddziałem lokalnego McDonalda. Pewnego dnia, ucząc się w miejskiej bibliotece, przypadkowo dostaje się do zamkniętych zbiorów, gdzie zmagazynowany został cenny księgozbiór. Wraz ze swoją przyjaciółką Yui otwierają tajemniczą Księgę o Świecie Czworga Bóstw. Pierwsze frazy brzmią cokolwiek tajemniczo: "Jest to historia dziewczęcia, które zebrawszy wszystkie konstelacje należące do Suzaku zyskało moc spełniania życzeń wszelakich. Księga, którą w dłoni dzierżysz, sama w sobie jest czarem - jeśli ją przeczytasz, to zdobędziesz moc głównej bohaterki i życzenia będą spełnione..." Z wielkim hukiem zakurzone pomieszczenie rozpływa się w niebycie, które zastąpione zostaje szczerym polem z dziwnym, jak na współczesną Japonię, towarzystwem - chińskimi handlarzami niewolników. Z opresji Miakę i Yui ratuje brunet z wyeksponowanym na czole znakiem "diabła". Głośny trzask oznacza jedno - dziewczyny są znów w miejskiej bibliotece. Sen czy jawa - na to pytanie przyjdzie odpowiedzieć im później, jak tylko skończy je gonić starszy pan, opiekun cennych druków. A Księga o Świecie Czworga Bóstw dalej spoczywa otwarta na podłodze, kusząc do powrotu. A to oznacza wielką przygodę...
Serial "Fushigi Yuugi" ("Przedziwne harce"), którego autorką jest Yu Watase, ukazywał się na łamach magazynu "Shojo Comics" (wyd. Shogakukan) od 1992 do 1996 roku. Zbiór w formie książkowej liczy sobie 18 tomów, które zostały zaprezentowane w ramach cyklu "Flower Comics". Pierwsza część serialu została zamknięta w tomie czternastym. Kolejnymi czterema tomami autorka otworzyła nowy cykl, ale ten niestety nie zyskał przychylności u większości fanów. Sam komiks był jednak na tyle popularny, że powstał również animowany serial telewizyjny "Fushigi Yuugi" (52 odcinki). Swoją pierwszą emisję w Japonii seria miała od kwietnia 1995 do marca 1996 roku. Całość zamyka jeszcze cykl OAV, czyli produkcji skierowanych do sprzedaży na rynku wideo.
Dla fanów, którzy chcieli poznać losy innych bohaterów "Prawdziwych harców" powstały jeszcze książki. Zostały w nich opisane wydarzenia rozgrywają się w uniwersum "Fushigi Yuugi". W ramach tego cyklu znalazły się: "Fushigi Yuugi: Genro-den" (1998) oraz "Fushigi Yuugi: Shoryuu-den" (1998). W obu tych projektach brała udział również Yu Watse, tym razem pracując jako ilustratorka.